انتشار:  پنج‌شنبه 21 شهریور 1398  ::  11:38   

رییس مدیریت بحران جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

منابع مالی صندوق بیمه محصولات کشاورزی به موقع تخصیص نمی یابد

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات طبیعی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از عدم تخصیص به موقع منابع مالی و اعتباری از طرف دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای جبران بخشی از خسارت وارده به کشاورزان انتقاد کرد.

به گزارش کردپرس، به نقل از جهاد کشاورزی، پرویز امجدی اظهار کرد: بارش شدید تگرگ و سیل در روز 17 شهریور ماه سال جاری، حدود 200 میلیارد تومان به باغات و زمین های زراعی شهرستان ارومیه خسارت وارد کرده است

وی در خصوص جزییات این خسارت به باغات و مزارع گفت: بر اثربارش  شدید باران و تگرگ به محصولات کشاورزی اعم از درختان انگور، سیب درختی و هسته دار، گوجه فرنگی، آفتابگردان، ذرت علوفه ای، صیفی جات و چغندر قند در اراضی زیر کشت واقع درروستاهای بخش انزل، سرو ، چنقرالو و نازلوی شهرستان ارومیه خسارت شدیدی وارد شد.

امجدی افزود: بر اساس برآوردهای اولیه کارشناسان ، در حدود 5 هزار و 682 هکتار از اراضی و باغات شهرستان ارومیه بر اثر بارش تگرگ و جاری شدن سیل دچار خسارت شده اند و از مجموع این میزان خسارت 2 هزار و 804 هکتار مربوط به اراضی زراعی و بقیه نیز مربوط به اراضی باغی است.

وی با بیان اینکه محصولات کشاورزی 47 روستای شهرستان ارومیه دچار خسارت شده است، ادامه داد: بدین منظورمقرر شده تا کارخانجات کنسانتره از سه شنبه ۱۹ شهریور، انگور باغداران مناطق خسارت دیده را با قیمت ۱۶۰۰ تومان و سیب را نیز با نرخ پایه ۷۰۰ تومان  از کشاورزان خریداری کنند.

امجدی در خصوص خسارات وارده به روستاییان گفت : به تعداد 21 راس دام نیز به ارزش 420 میلیون ریال خسارت وارد شده است. میزان خسارت وارده به محصولات باغی نزدیک ۶۰ هزار تن و به محصولات زراعی  بالای 82 هزار تن برآورد می شود.

رییس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، تاکید کرد: عدم تخصیص به موقع منابع مالی و اعتباری از طرف دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای جبران بخشی از خسارت وارده به کشاورزان یکی از چالش های مهم موجود بر سر راه توسعه فرهنگ صنعت بیمه کشاورزی در استان است.

وی افزود: افزایش آگاهی کشاورزان و فرهنگ سازی برای ترویج بیمه محصولات کشاورزی، توسعه کشتهای گلخانه ای و نصب سامانه های ضد تگرگ و سرمازدگی در باغات استان و استفاده از ارقام دیررس، زود بازده و مقاوم به سرما را برای کاهش تاثیرات مخاطرات طبیعی در بخش کشاورزی استان مهم هستند.