سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  15:41   

وزیر نفت عراق:

اربیل همچنان به تعهدات نفتی خود پایبند نیست/ واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر نفت عراق ضمن تاکید بر این که اقلیم کردستان تاکنون به تعهدات خود در زمینه صادرات نفت و بودجه فدرال پایبند نبوده، خاطر نشان ساخت که کشورش در حال حاضر به واردات گاز از ایران ادامه می دهد.

به گزارش کردپرس به نقل از بخش عربی خبرگزاری رویترز، ثامر الغضبان، وزیر نفت و معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی امروز (چهارشنبه) طی سخنانی در جریان سفر خود به شهر ابوظبی، پایتخت امارات ضمن یادآوری این که قرار بوده دولت اقلیم کردستان روزانه 250 هزار بشکه نفت را تحویل دولت فدرال دهد، اعلام کرد که اقلیم تاکنون به این مسئله پایبند نبوده است.

الغضبان که برای شرکت در کنفرانس بین المللی انرژی و نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق میان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) و دیگر کشورهای تولیدکننده هم پیمان این سازمان برای کاهش تولید نفت موسوم به "اوپک+" راهی ابوظبی شده، در این باره تاکید کرد که دولت اقلیم کردستان باید به تعهدات خود در زمینه صادرات نفت و سهم اقلیم از بودجه فدرال عراق پایبند باشد.

وزیر نفت عراق همچنین از ادامه واردات گاز از ایران در شرایط کنونی خبر داد جایی که در پاسخ به پرسش خبرنگاران در رابطه با این مسئله اظهار داشت: ما هم اکنون در جنوب کشور و مناطق دیگری، گاز از ایران وارد می کنیم با این حال این مسئله می تواند با گذشت زمان و با توجه به هدف ما از این کار تغییر کند.

الغضبان در رابطه با توافق کاهش تولید نفت نیز ضمن یادآوری این که در نشست اخیر اوپک، کاهش تولید به میزان 1.6 تا 1.8 میلیون بشکه در روز مورد بررسی قرار گرفت با این حال به دلیل اعتراض برخی کشورهای عضو، در نهایت بر سر کاهش 1.2 میلیون بشکه توافق شد، اعلام کرد که طرف های توافق اوپک+ فردا (پنج شنبه) در نشست کمیته وزارتی نظارت بر آن در ابوظبی، لزوم یا عدم لزوم کاهش بیشتر تولید نفت را بررسی می کنند.

معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی ضمن تاکید بر این که تصمیم های مربوط به سیاست تولید نفت به صورت گروهی اتخاذ می شوند و کشورش نمی خواهد در این رابطه به تنهایی تصمیم گیری کند، از دیدار خود با شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان و الکساندر نوواک، وزرای انرژی عربستان سعودی و روسیه تا ساعاتی دیگر خبر داده و همزمان نیز احتمال راه اندازی دوباره خط لوله صادرات نفت خام عراق از طریق عربستان را اندک خواند.

برچسب‌ها:
#عراق
#ایران
#اقلیم کردستان
#واردات گاز از ایران
#تعهدات نفتی اربیل