انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  21:41   

عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان:

ترکیه دشمن تمام کردها اعم از مسلح و یا قلم‌به‌دست است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) تاکید کرد که برکناری شهرداران منتخب کرد در ترکیه، دمکراسی را در این کشور زیر سؤال برده و نشان می دهد که ترکیه دشمن تمام کردها اعم از مسلح و یا قلم به دست است.

به گزارش کردپرس، سعدی احمد پیره امروز یک شنبه پس از نشست دفتر ارتباطات حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) طی کنفرانسی خبری در مورد انتخاب استاندار کرکوک گفت که این مسئله فقط از سوی اتحادیه میهنی و حزب دمکرات (پارتی) و با توافق این دو حزب میسر نمی شود و این مسئله مستلزم همکاری میان احزاب و جریان های سیاسی و دولت عراق است.

همچنین گفت که پارتی به توافق انجام شده با یکیتی در مورد انتخاب طیب جبار ( از اعضای یکیتی) به عنوان کاندید استاندار کرکوک پایبند است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد موضع یکیتی در قبال برکناری شهرداران کرد شهرهای وان، دیاربکر، ماردین از سوی دولت ترکیه گفت که یکیتی از این موضوع بسیار نگران و ناراضی است و چنین اقدامی اصل سیستم و نظام دمکراسی در ترکیه را زیر سؤال برده و با توجه به اینکه کسانی که برکنار شده اند، مسلح نبوده و قلم به دست و شهردار بوده اند، مشخص می شود که ترکیه به صورت کلی با تمام کردها اعم از مسلح و یا قلم به دست، دشمن است.

وی نظام حاکمیتی ترکیه را شکست خورده توصیف کرده و گفت که این کشور در امور داخلی اقلیم کردستان نیز دخالت کرده و با وجود اینکه از سوی استان سلیمانیه مشکلی برای ترکیه ایجاد نشده، این کشور سعی داشته که در سلیمانیه و برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی خود ایجاد تنش کند.

با این حال اشاره کرد که روابط میان یکیتی و ترکیه با وجود تنش ها رو به بهبود است.

همچنین در مورد برگزاری کنگره حزب یکیتی، تاکید کرد که وضعیت در این حزب به صورتی شده که کنگره از ابزاری برای ساماندهی حزب، به هدف تبدیل شده و لازم است که تمامی مقدمات لازم برای آن انجام شود.

لازم به ذکر است که دولت ترکیه در هفته های گذشته اقدام به برکناری روسای کرد عضو حزب دمکراتیک خلق های ترکیه از تصدی شهرداری کلانشهرهای دیاربکر، ماردین و وان، کرد که در پی انتخابات رسمی تصدی این مناصب را در دست گرفته بودند و سرپرست های وابسته به حزب حاکم این کشور را به جای آنان، منصوب کرد.

پیشتر نیز لیلا گوون رئیس مشترک کنگره جامعه دمکراتیک ترکیه(ک.ج.د)، با شرکت در اعتراضات مردمی به اقدام دولت ترکیه در برکناری روسای شهرداری کلانشهرهای دیاربکر، ماردین و وان،  ضمن تأکید بر ضرورت اتحاد و همبستگی میان کردها، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان را خطاب قرار داده و از وی خواست که نسبت به این اقدام دولت ترکیه واکنش نشان داده و در زمینه اتحاد کردها اقدام کند و گفت: "بیایید اراده خود را یکی کنیم."

از سوی دیگر، فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان، در واکنش به برکناری شهرداران منتخب در شهرهای کردنشین ترکیه تاکید کرد که تحمیل افرادی به جای شهرداران منتخب، از سوی وزارت کشور ترکیه، نقض تمامی اصول حقوق بشر و دمکراسی است؛ چرا که شهرداران کرد در پی انتخابات قانونی و با کسب رأی مردم این منصب را در دست گرفته اند و برکناری آنان نیز باید از طریق انتخابات و رأی مردمی باشد.