انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  11:09   

پژوهشگر دانشگاه جانز هاپکینز:

آمریکا می تواند مسئله ترکیه و کردهای سوریه را حل کند

سرویس جهان- حافظ الغویل، پژوهشگر موسسه وابسته به دانشگاه جانز هاپکینز می گوید آمریکا در صورتی که به خواسته ترکیه توجه کرده و از کردهای سوریه نیز به طور مشروط حمایت کند می تواند مسئله شمال سوریه را حل کند.

 

به گزارش کردپرس، حمایت آمریکا از کردهای سوریه ترکیه را خشمگین کرده است زیرا آنکارا بر این باور است سلاح های اهدایی آمریکا به کردهای سوریه، به دلیل ارتباط نیروهای کرد سوریه با پ.ک.ک، می تواند در اختیار این گروه مسلح مخالف ترکیه قرار گیرد. به همین دلیل ترکیه همواره تهدید کرده است به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در نزدیکی مرز ترکیه حمله خواهد کرد.

حافظ الغویل، پژوهشگر غیرمقیم در موسسه سیاست خارجی دانشگاه جانز هاپکینز معتقد است سیاست کنونی آمریکا در قبال کردهای سوریه و دولت ترکیه اشتباه است اما این کشور با اصلاح سیاست خود می تواند از ادامه بحران در این منطقه جلوگیری کند.

وی در یادداشت خود که در نشریه انگلیسی زبان عرب نیوز منتشر شده، بر این باور است که آمریکا از سیاست منسجمی در قبال خاورمیانه بویژه در مورد مبارزه با داعش پیروی نمی کند و اصرار دارد که این گروه تروریستی شکست خورده است در حالی که واقعیت چیز دیگری است.

وی در یادداشت خود سیاست کنونی آمریکا را عامل ادامه اختلافات ترکیه و کردهای سوریه و نیز کردهای عراق و دولت مرکزی این کشور دانسته است.

پژوهشگر جانز هاپکینز بر این باور است که آمریکا برای رفع بحران در شمال سوریه نباید به ترکیه اجازه دهد وارد جنگ با نیروهای کرد سوریه شود که داعش را به زانو در آورده اند. از سوی دیگر باید به نگرانی های ترکیه نیز توجه کند.

وی توصیه کرده است آمریکا اقداماتی در راستای آرام کردن ترکیه انجام دهد و از طرف دیگر به شرطی به حمایت نظامی و اقتصادی از کردهای سوریه ادامه دهد که از جدایی طلبها حمایت نکنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها
#آمریکا