انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  09:15   

ظرفیت بهره برداری اقتصادی از جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان بالا است

سرویس کردستان- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با بیان این که امسال بخش گردشگری در  جشنواره تئاتر خیابانی مریوان مورد توجه قرارگرفته است، گفت: چهاردهمین دوره این جشنواره به نقطه ای رسیده است که بتوانیم از آن بهره برداری  اقتصادی، اجتماعی و گردشگری در منطقه داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، جلال قلعه شاخانی در جمع خبرنگاران در خصوص جزییات جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اظهار داشت: امسال در چهاردهمین دوره جشنواره تئاترخیابانی در مجموع ۳۸ گروه وجود داشته و 80 اجرا صورت می گیرد که در ۸ بخش به رقابت می پردازند .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان همچنین حضور ۱۱ کشور خارجی در این دوره را یادآوری کرد و گفت: بخش بین الملل این جشنواره اولین دوره ای  است که به صورت رقابتی برگزار می شود و ۱۰ اثر با هم به رقابت می پردازند.

او قلعه شاخانی  ابراز امیدواری کرد که در دوره های بعدی در بخش اقتصادی و گردشگری هم فعالیت های دیگری صورت گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان تصریح کرد: جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به عنوان اصلی ترین جشنواره در حوزه تئاتر خیابانی کشور مطرح شده است.

او اهمیت تئاتر خیابانی مریوان را هم متذکر شد و در این باره توضیح داد: در دوره های قبلی برگزیدگان تئاتر خیابانی سایر جشنواره ها به جشنواره فجرمعرفی می شدند اما این دوره به تئاتر خیابانی مریوان معرفی شدند.

قلعه شاخانی همچنین پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  به چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی را یادآور شد که در آن قدم بعدی این جشنواره، معرفی مریوان به عنوان پایتخت تئاترخیابانی خاورمیانه مطرح شده است.

او با تاکید بر این که هیچ مشکلی در تامین بودجه برگزاری این جشنواره نداریم، گفت: بخش دولتی و خصوصی حامی این جشنواره هستند.

قلعه شاخانی همچنین تاسیس صندوق اعتباری و مالی  برای حمایت از هنر و هنرمندان با همت مسئولان استانی را یادآور شد که در  مراسم امسال روز خبرنگار مطرح شده است و در این باره خاطرنشان کرد:  سرمایه اولیه خاصی توسط استاندار کردستان در این صندوق قرار گرفته است که به صورت صندوق درآمد زا تسهیلاتی را برای توسعه فرهنگ و هنر در اختیار هنرمندان قرار می دهد.