انتشار:  یک‌شنبه 3 شهریور 1398  ::  09:10   

مجمع نمایندگان کردستان و همه دستگاه های اجرایی باید پشت تئاتر خیابانی مریوان باشند

سرویس کردستان- مدیر کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برآورد دبیر جشنواره یک میلیارد و 100 میلیون تومان بوده است و قرار شد 500 میلیون تومان آن را اداره. کل هنرهای نمایشی پرداخت کند و بقیه آن را هم باید اداره کل فرهنگ و ارشاد کردستان و اسپانسرینگ و... تامین کنند.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، سامان خلیلیان در جمع خبرنگاران درباره میزان اعتبارات ملی اختصاص یافته به جشنواره و اینکه گفته می شود صرفا 20 درصد اعتبار اختصاص یافته است، گفت: منبع این خبرها برای ما مشخص نیست آنچه که واقعیت امر است اینکه ما در شورای سیاستگذاری بالاترین بودجه ممکن را برای این جشنواره اختصاص دادیم.

او درباره تحقق بودجه اختصاص یافته هم گفت: این رقم مصوب شده و باید حتما 100 درصد اختصاص یابد.

خلیلیان اضافه کرد: اداره کل هنرهای نمایشی آنچه را بر اساس تفاهم نامه مصوب کرده است پر اخت می کند و اگر هم عدم تحقق بودجه ای را شاهد باشیم مربوط به بخشی است که بر عهده استان گذاشته شده است.

او با یادآوری اینکه امسال جشنواره مریوان دارای 8 بخش است، گفت: برگزیده های جشنواره های سراسر کشور در این جشنواره شرکت دارند و همچنین در بخش بین الملل هم تنوع کشوری وجود دارد و از کشورهای مختلفی در جشنواره حضور دارند.

مدیر کانون تئاتر خیابانی، بخش بین الملل چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان را قوی تر از سال های گذشته دانست و افزود: تنوع گروهی جشنواره امسال هم حایز اهمیت است چرا که برگزیدگانی از تمام استان های کشور در این جشنواره حضور دارند.

او همچنین کارناوال چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان را نقطه متمایز جشنواره امسال در مقایسه با سال های گذشته عنوان کرد که در سطح گسترده تری برگزار شد و تمام گروه های شرکت کننده در جشنواره در کارناوال امسال شرکت داشتند.

خلیلیان درباره ادعای نماینده مردم مریوان در مجلس در خصوص مذاکره با مقامات اجرایی کشور برای بودجه ویژه این جشنواره گفت: ما از اینکه هر کس از اختیاراتش برای افزایش بودجه این جشنواره تلاش کند استقبال می کنیم. جلساتی هم برای این موضوع با حضور نماینده مجلس و وزیر ارشاد برگزار شده است و قرار شد اگر بودجه ای توانستند اختصاص داده شود اما آنچه جزو تعهدات اداره کل هنرهای نمایشی است هر سال 100 درصد پرداخت شده است و هیچ بدهی نداریم.

او افزود: فقط نماینده مریوان به تنهایی نمی تواند کار را پیش ببرد و مجمع نمایندگان مجلس و مسئولان استان باید پشت این جشنواره باشند. جشنواره تئاتر خیابانی مریوان در دنیا شناخته شده است. باید استانداری هم پشت این جشنواره قرار گیرند.

این مسئول خاطرنشان کرد: به طور کلی امسال جشنواره مریوان بزرگ ترین دوره خود را تجربه می کند و به لحاظ کیفی هم شتهد کارهای بسیار با کیفیتی در جشنواره هستیم.

خلیلیان درباره حضور دبیران جشنواره های تئاترهای خیابانی خارجی هم گفت: دبیر جشنواره پوتی گرجستان در این جشنواره حضور دارد و قرار است به انتخاب خود انها سه کار از این جشنواره بذای اجرا در گرجستان انتخاب شود. از کشورهای عربی هم حضور دارند. همچنین قرار است 5 کار برای اجرا در فستیوال عراق در بغداد و 2 کار برای اجرا در جشنواره دربندی خان از نمایش های این جشنواره انتخاب شود. نماینده های کشورهای عربی هم به انتخاب خود کارهایی را انتخاب خواهند کرد.

او در پایان تصریح کرد: تلاش ما این است که اوج جشنواره های کشور جشنواره مریوان باشد و میان این جشنواره و جشنواره فجر تقابلی وجود ندارد.