انتشار:  شنبه 2 شهریور 1398  ::  14:18   

کارشناسان مسائل خاورمیانه:

موقعیت ترکیه در سوریه به خطر افتاده است

سرویس جهان- کارشناسان مسائل خاورمیانه و ترکیه با اشاره به بمباران کاروان نظامی ترکیه در ادلب توسط هواپیماهای ارتش سوریه، بر این باورند که این مسئله می تواند موقعیت ترکیه را در سوریه به خطر بیاندازد.

 

به گزارش کردپرس، روز دوشنبه گذشته هواپیماهای ارتش سوریه کاروان نظامی ترکیه را در استان ادلب هدف قرار دادند. در همین حال، ارتش سوریه توانسته است شهر خان شیخون را نیز به تصرف خود در آورد و شورشیان این کشور را در ادلب عقب براند. کارشناسان منطقه با اشاره به این که بمباران مواضع ترکیه در استان ادلب می تواند حضور این کشور را در این منطقه حساس تحت تاثیر قرار دهد، بر این باورند که این مسئله می تواند در کل باعث تضعیف موقعیت ترکیه در سوریه شود.

جاهد ارمغان دیلک، مدیر موسسه قرن 21 ترکیه به خبرگزاری شین هوای چین گفته است ناتوانی ترکیه در عملی کردن اقدام نظامی علیه نیروهای کرد سوریه در شرق رود فرات به همراه بمباران مواضع نظامی ترکیه توسط هواپیماهای ارتش سوریه و نیز پیش روی نیروهای دولتی سوریه در مقابل شورشیان استان ادلب، بیش از پیش موقعیت ترکیه را در سوریه تضعیف کرده است.

وی هشدار داد ممکن است تحولات چند روز اخیر در استان ادلب، نهایتا زمینه خروج ترکیه از قلمرو دولت سوریه را فراهم کند.

یاشار یاکیس، وزیر خارجه سابق ترکیه نیز در مصاحبه با این خبرگزاری، با اشاره به این که روسیه از اقدامات دولت سوریه در ادلب حمایت کرده است، هشدار داد ممکن است حمله به مواضع و کاروان های نظامی ترکیه در این استان تکرار شود.

ارمغان دیلک تاکید کرد که ترکیه نمی تواند از آمریکا و روسیه در سوریه علیه یکدیگر استفاده کند و یا همزمان از حمایت آنها بهره ببرد. این نوع سیاست ترکیه شکست خورده است.

با این حال، این دو کارشناس تاکید کرده اند که ترکیه و روسیه اجازه نمی دهند حوادث ادلب رابطه آنها را تحت تاثیر قرار دهد. آنها از این رابطه علیه آمریکا استفاده می کنند.

این دو کارشناس پیشنهاد کرده اند ترکیه سیاست خود را در قبال سوریه بازبینی کند و با دمشق وارد گفتگو شود تا با کمترین پیامد منفی بتواند خاک سوریه را ترک کند.

وزیر خارجه سابق ترکیه پیشنهاد کرده است ترکیه با دولت مرکزی سوریه پیرامون مسئله کردها در شمال سوریه همکاری کند زیرا همکاری با دمشق منفعت بیشتری برای آنکارا نسبت به همکاری با واشنگتن دارد.

دیلک هم پیشنهاد کرده است تا ترکیه مناطق تحت کنترل خود را در سوریه به دولت مرکزی این کشور تحویل دهد و به این ترتیب، زمینه برای خروج هرچه زودتر آمریکا از سوریه هم فراهم می شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه